Kvašený květák s mrkví a cibulí

Kvašený květák, mrkev a cibule (ENG below)

Dnes mám pro vás další jednoduchý recept na probiotickou pochoutku plnou vitamínů, minerálů, enzymů a dalších postbiotik vytvořených bakteriemi mléčného kvašení v průběhu fermentace. Podpoří zdraví střev i imunitní systém.

Květák omyjeme a rozdělíme na malé růžice, mrkev očistíme a nakrájíme na tenká kolečka, oloupanou cibuli nakrájíme na kousky. Zeleninu vrstvíme do sklenic určených pro kvašení. Na 1 l obsahu přidáme 5 bobkových listů, 10–20 kuliček barevného pepře a lžičku celého kmínu. Zeleninu zalijeme 10 % roztokem čisté vody a himálajské soli. Ve sklenici necháme trochu prostoru na uvolňující se kysličník uhličitý. Sklenice uzavřeme a necháme stát na stinném místě při pokojové teplotě asi 2 týdny. Pak je dáme do lednice, abychom zastavili kvašení a zeleninu můžeme konzumovat.

Fermented couliflower, carrots and onions

Today I have for you another simple recipe. It is a probiotic delicacy full of vitamins, minerals, enzymes and other postbiotics created by lactic acid bacteria during fermentation. We wash and cut up the cauliflower, we clean the carrots and we cut them into thin slices, we cut the peeled onion into pieces. We put the vegetables into layers in jars for fermentation. For 1 liter of contents, we add 5 bay leaves, 10–20 balls of colored pepper and a teaspoon of whole cumin. We pour a 10 % solution of pure water and Himalayan salt over the vegetables. We have to leave some space in the glass for the releasing of carbon dioxide. We close the jars and we let them stand in a shady place at room temperature for about 2 weeks. Then we put them in the fridge to stop the fermentation and we can eat the vegetables.