Pistáciové rohlíčky s rybízem

Pistáciové rohlíčky s rybízem (ENG below)

Také si někdy rádi dáte malý zákusek ke kávě a zároveň se vyhýbáte cukru a mouce? Vyzkoušejte kešu – pistáciové rohlíčky s rybízem. Podle mojí dcery Báry prý nemají chybu. Na těsto potřebujete: 90 g pistáciové mouky, 70 g kešu mouky, 20 g kešu másla, 1 vejce, trochu mleté vanilky a skořice, čajovou lžičku čekankového sirupu a špetku jedlé sody.

Propracované těsto nechte odležet asi 15 minut v lednici a pak z něho tvarujte menší rohlíčky, naskládejte je na plech s pečícím papírem a pečte v předehřáté troubě (165 °C) asi 8–10 minut. Pečivo nechte vychladnout.

Rozpusťte si čokoládu a rozdrťte trochu lyofilizovaného rybízu (nebo jiného výrazného ovoce, například malin). Špičku rohlíčku ponořte do tekuté čokolády a posypte práškem z rybízu. Rohlíčky odkládejte na pečící papír a nechte čokoládu ztuhnout. Rohlíčky skladujte v lednici.

ENG Do you sometimes like to have a little dessert with coffee but you try to avoid sugar and flour? Try cashews - pistachio rolls with currants. My daughter Bara says they are perfect! For dough you need: 90 g pistachio flour, 70 g cashew flour, 20 g cashew butter, 1 egg, ground vanilla and cinnamon, a teaspoon of chicory syrup and a pinch of baking soda.

Leave the dough in the refrigerator for about 15 minutes, then shape small rolls, place them on a baking sheet and bake in a preheated oven (165 ° C) for about 8-10 minutes. Let the pastry cool down.

Melt dark chocolate and crush a little freeze-dried currant (or other strong fruit such as raspberries). Dip the tip of the roll into liquid chocolate and sprinkle with currant powder. Place the rolls on baking paper and allow the chocolate to solidify. Store the rolls in the refrigerator.